Przyczyny zasiedlania domów przez szkodniki

You are currently viewing Przyczyny zasiedlania domów przez szkodniki

Drewno dla wielu gatunków owadów żywiących się nim pełni funkcję pożywienia i kryjówki. Głównym czynnikiem rozwoju tychże owadów jest odpowiednia ilość składników odżywczych występujących w drewnie, umożliwiająca życie larwom jak i dorosłym osobnikom.

Następnymi czynnikami decydującymi o zasiedleniu się owadów są warunki termiczne i wilgotnościowe. Decydują one o oprze rójki, tempie rozwoju zarodników w jajach. Wpływają również na długość życia owada jak i aktywność dorosłych osobników.

To właśnie zróżnicowane wymagania termiczno- wilgotnościowe decydują o opanowywaniu przez owady drewnianych elementów budynków.

Obecność szkodników w budowlach nie jest przypadkowa. Wiele gatunków to przedstawiciele entomofauny leśnej, stąd też jest duże prawdopodobieństwo występowania większych szkód w okolicach leśnych.

Możliwość zasiedlenia drewna przez szkodniki występuje w rejonach, gdzie jest dużo budynków wykonanych z drewna.

Głównym czynnikiem decydującym o pojawieniu się szkodników jest używanie do budowy drewna nieokorowanego i niedostatecznie przesuszonego. Również wtórne zawilgocenie , które prowadzi do zagrzybienia, sprzyja zwiększenie liczby osobników przez co zwiększa się rozmiar szkód.

Kolejną przyczyną atakowania drewna jest stosowanie drewna z młodych drzew, które posiada dużą ilość bielu zasobnego w składniki odżywcze.

Brak chemicznego zabezpieczenia tego drewna zwiększa ryzyko zainfekowania go przez najgroźniejsze szkodniki drewna tj. kołatka domowego i spuszczela pospolitego.

Dodatkowym czynnikiem zwiększającym ilość szkód w nowych budynkach jest wykorzystywanie do ich budowy drewna rozbiórkowego. Również wprowadzanie starych mebli to tych budowli, jak i magazynowanie w nich drewna rozbiórkowego służącego jako opał przyczynia się do rozwoju szkodników w nowym budynku. Używanie takiego drewna do budowy może spowodować zainfekowanie całego domu.